X
16 Nisan 2014 Çarşamba 10:28 İSTANBUL 18°C / 18°C
Getir
Gazetevatan.com » Yazarlar » Tek spermi olan erkek bile baba olabilir

Tek spermi olan erkek bile baba olabilir

Eğer bir erkeğin sperm sayısı 40 milyonun altındaysa çocuğu olmayabilir. Ama artık mikroenjeksiyon yöntemiyle, tek bir spermi canlı olan erkeği bile baba yapabiliyoruz


Çocuk isteyen çiftler için en dramatik sahne bir doktordan şu sözleri duymaktır: Maalesef çocuğunuz olamayacak. Susar birbirlerine bakarlar korkulu gözlerle. Sorun ikisinden birindedir. Hangisindeyse yüzünü hayat boyu geçmeyecek bir maske kaplar. Acı üzüntü ve utançtan oluşan... Neyse ki tüm bunlar eski filmlerdeki kareler artık. Tıp bilimi kısırlığın çözümü konusunda her yıl yeni bir buluşla bu insanlara umut aşılıyor. İşte size bu işin uzmanlarından Medical Park Hospital'in Tüp Bebek Merkezi Direktörü, Yardımcı Doçent Doktor Erdal Ulakoğlu'nun ağzından anne baba olmak için çırpınan çiftlere umut veren tedavilerin öyküsü...

Sperm tahlili şart
* Çocuğumuz olmuyor diye gelenlerden ilk ne istiyorsunuz?
Önce kocanın sperm tahlilini yaparız. Normalde bir erkekte 2cc.-4 cc. kadar sperm olmalı. 1 cc.'de de 20 milyonun üstünde sprem olması lazım. 40 milyon spremi olan bir erkeğe biz normal diyoruz. 40'ın altındaysa çocuk olmayabilir.

* Normal bir erkekte en az 2 cc. sperm olacak. Öyle mi?
Evet. Sperm tahlilinde dört ayrı özelliğe bakarız. Birincisi, kaç cc sperm atıyor bu erkek dışarıya? İkincisi, attığı spermin 1 cc'sinde 20 milyon sperm var mı? Üçüncüsü bu spermlerin hareketi... Yüzde 30'un üstünde olması lazım. Çünkü bu spermlerin çoğu ölüdür, sakattır. Dördüncüsü de işe yarayan spermler içinde hiperaktif olanlar yüzde kaç? Yumurtayı bulup dölleyecek olan bu hiperaktif dediğimiz spermlerin en hızlı, en çevik olanlarının en az yüzde 4 ve üstünde olması lazım. Kruger adında bir doktor bu hesabı bulmuş. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre ise bu oranın yüzde 30 ve üstünde olması lazım...

* Peki ya sperm fazlaysa...
10 cc. sperm atan erkek de var. Neredeyse yarım bardak eder. 150-300 milyon da geliyor karşıma. Ama bu demek değildir ki o adamın da çocuğu olur. Çok olması da iyi değil. İnsanların birbirini ezmesi gibi kimse yürüyemiyor kalabalıktan. İşte bir spermin yüzde 30'unun canlı olması lazım. Hiperaktif olanlar yani içinde elebaşı ya da bayraktar olanlar var. Onların da en az yüzde 4 ve üstünde olması lazım. Çünkü onlar gidip yumurtayı buluyor, deliyor ve döllüyor.

* Hocam ya yeterli sperm bulamazsanız... Yani sperm sayısı ya 20 milyonun altındaysa...
Eğer hastada hiç canlı sperm yoksa, buna azospermi diyoruz. Azospermi vakalarında TESA yapabiliriz. Yani enjektörle testislerden sıvı çeker, bu sıvının içinde sperm ararız. Başarı oranı yüzde 60'dır... TESAda da çıkmazsa son çare TESE yaparız. Bu da testisten küçük parçalar alıp dokularda sperm arama yöntemidir. Kısacası erkek kısırlığı tarihe karışmak üzere... Sadece hiç sperm bulamadıklarımızda şans yok. Ama bize 'benim hiç spermim yok' diye gelen hastaların yüzde 60'ında sperm buluyoruz.

* En az kaç tane sperm olursa şans var demektir?
Dürüst olmak gerekirse embriyoları seçebilmem için 5-6 tane iyi sperm olması şart. Ama bir adamdan tek bir sperm çıktıysa onunla da yapılabilir. İdeali en az kadından alınan yumurta sayısı kadar yani ortalama 10 kadar sperm bulmaktır... Amaç çok sperm bulup şansı artırmaktır. Ama dediğim gibi 5-6 tane spermi olan erkeği bile baba yapabiliyoruz.

1 milyara mal oluyor
* Peki hangi aşamada nasıl bir operasyon yapıyorsunuz?
Normalde 20 ile 6 milyon arasında aşılama yapıyoruz. 6 milyonun altında tüp bebek...

* Ne kadar altında?
2 milyona kadar... 2 milyon ile 1 sperm arasında olursa tüp bebek mikro enjeksiyon metodu yapıyoruz.

* Bu tedavi pahalı mıdır?
Normalde 1 milyara mal oluyor...

Dar külot ve pantolon giymek, hatta çevre kirliliği bile erkekte kısırlığa yol açıyor
* Peki sperm sayısı neden az olur?
Ya doğuştan azdır. Ya zaman içinde giderek bozulur. Enfeksiyonlardan dolayı, erkeğin torbasındaki varislerden dolayı olabilir. Çeşitli hastalıklar sebep olabilir. Testislerin darbe alması sonucu olabilir. İlerlemiş, ihmal edilmiş enfeksiyonlar sebep olabilir... Bel soğukluğuna kadar gidebiliriz.

* Çevresel faktörler de etkili olabilir mi?
Tabii... Çevre kirlenmesi etkili olabilir. Dar külot ve pantoları giymek bile spermi bozar. Yüksek ateş önünde çalışan işçilerde, ustalarda daha çok görülür. Mesela çelik ve cam sanayinde çalışanların testisleri yüksek ısıya maruz kalırsa sperm sayısı azalabilir. Bir süre sonra kısırlık olabilir...

Erkekler, 'Ne olur! Sorunun sadece benden söylemeyin' diye rica ediyor
* Erkekler sizle rahat konuşabiliyor mu?
Erkekler kadınlardan daha çok içine kapanıktır. Doktora fazla açılmak istemez. Kimi bazen yalnız gelir. Kendi problemini bildiği için... Çoğu ise eşinden saklamak ister. Hem eşinin yanında konuşmak istemez. Karısı ile gelenler de var. Bazıları önceden gelip 'problemin hepsinin bende olduğunu söylemeyin. Biraz da karıma ait olduğunu söyleyin' gibi ricada bulunanlar var.

* Erkekte yaşla birlikte sorun olur mu?
90 yaşında bile bir erkeğin çocuğu olabilir. Yaşın hiç önemi yok. Yani biz canlı sperm elde ettiğimiz bir erkekte karısı gençse sağlıklı yumurtaya sahipse o adamı çocuk sahibi yapabiliriz.

47 yaşında gebe kalan hastası var
Genlerinde doktorluk var. Büyük dedesi Şam'da, Yemen'de Osmanlı ordusunun doktorluğunu yapmış. Dayısı ünlü bir dahiliyeci, kızkardeşi biokimya profesörü...

Diyarbakır Maarif Koleji'nin ardından, İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitiren Erdal Ulakoğlu, aynı fakültede ihtisasını tamamlamış. 32 yıldır kadın doğum üzerine çalışıyor. Tüp bebek yönteminin ise Türkiye'deki öncülerinden... 1989'da Londra'daki eğitimin ardından International Hospital'da çalışmaya başlamış. Halen Fatih'teki Medical Park Hospital'da Tüp Bebek Merkezi'nin direktörlüğünü yapıyor. Arnavutluk'tan, Hollanda'dan bile umutla ona koşanlar, 47 yaşındaki bile gebe kalan hastaları var. "Herhalde bugüne kadar 6 bin kadının doğumuna yardımcı olmuşumdur" diyor.

Üye Olan Herkese 30 TL ve Üzeri Siparişlerinde Kullanabilecekleri 5 TL Hediye !!!

Yorum Yap Yorumlar (0)