X
19 Nisan 2014 Cumartesi 02:31 İSTANBUL 16°C / 10°C
Getir
Gazetevatan.com » Gündem » Oruç tutmayı emreden ayetler

Oruç tutmayı emreden ayetler

Peygamber Efendimiz, henüz kendisine peygamberlik gelmeden önce Hira Mağarası'na çekilir, yemekten kesilir, riyazet yapar, derin tefekküre dalardı.


Oruç tutmayı seven Peygamber (s.a.v.), Medine'ye gelmeden önce her ay üç gün ve bir de Aşûra günü oruç tutmayı tavsiye ederdi (Buharı, Müslim et-Tarğîb: 2/120). Medine'ye hicretlerinden 1.5 yıl sonra oruç tutmayı emreden âyetler inmiş, Ramazan ayında oruç tutmak farz kılınmıştır.

Esasen Araplar'da oruç ibadeti de vardı. "Ey inananlar, sizden öncekilere yazıldığı gibi günahlardan korunmanız için sizin üzerinize de oruç yazıldı" (Bakara: 92/183). Bu âyet, oruç ibadetinin eski dinlerde de var olduğunu gösterir. Hz. Peygamber'in islâm'dan önceki dönemlerde özellikle hanîf diye anılan bazı zâhid Araplar gibi Ramazan ayında ibadete çekilmesi, orucun da Araplar arasında uygulanan bir ibadet olduğunu kanıtlar. Yoksa siyam kelimesinin ne anlama geldiğini Araplar anlamasalar, "Siyam size farz kılındı, üzerinize yazıldı" sözü askıda kalır, "Bize farz kılınan siyam ne demektir?" diye sorarlardı. Ama bunu soran olmamıştır.

En makbul ibadet
Çünkü hitâb edilen toplum, siyam (oruç)'un ne demek olduğunu biliyordu. Zaten Ramadân kelimesi, çok sıcak anlamındaki ramd kökünden gelir. Oruç tutanların sıcaktan içleri yandığı için oruç ayına Ramadân ayı denmiştir. Bir kutsal hadîste, riya karışmadığından dolayı Allah katında en makbul ibadetin oruç olduğu belirtilmiştir: "Oruç benim içindir, onu ben ödüllendireceğim!" (Bu-hâri, Savm: 9. bab.)
Oruç, sadece midenin boş kalması demek değildir. Bunun yanında dilin dedikodudan, gıybetten, kulağın kötü söz dinlemekten, beynin boş düşüncelerden korunması, hasılı bütün organların kötü işlerden sakınması lâzımdır ki oruç insan ruhundaki etkisini yapsın. Yoksa sadece aç kalmak, bir mana ifade ermez.

Açlık ve susuzluk
Allah'ın Elçisi (s.a.v.), "Zûr sözü (yani yalan, gıybet, dedikodu gibi günâh sözleri) ve bununla amel ermeyi bırakmadıktan sonra bir kimsenin yemesini, içmesini terk etmesine Allah'ın ihtiyacı yoktur!" (Buhârî, Savm: 8. bâb.) buyurmuştur. Oruç ayında bu gibi kötü eylem ve duyguları armalıyız ki Allah'ın coşan rahmetine ve feyzine dalalım. "Nice oruç tutan var ki orucundan kendisine kalan, sadece açlık ve susuzluktur." (Beyhakî (et-Tarğîb: 2/148). Taberânî de aynı hadîsi rivayet etmiştir).

Ramazan'da şu üç şeyi yapmak güzeldir:
1- Sahura kalkmak,
2- Sahuru geç yemek,
3- Hava açık olduğu zaman güneş batınca hemen orucu açmak.

Oruç açarken, "Allahumme leke sumtu ve bike âmenru ve aley-ke tevekkelin ve âlâ rızkike eftar-tus (Allahım, senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucu actım)" demek sünnettir.

Üye Olan Herkese 30 TL ve Üzeri Siparişlerinde Kullanabilecekleri 5 TL Hediye !!!

Yorum Yap Yorumlar (0)