X
16 Nisan 2014 Çarşamba 22:36 İSTANBUL 21°C / 21°C
Getir
Gazetevatan.com » Ekonomi » 'Bunu yapın kart aidatı ödemeyin'

'Bunu yapın kart aidatı ödemeyin'

BDDK Başkanı tüyoyu verdi


Bankalar ile kredi kartı kullanıcıları arasında aidat tartışması sürerken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin’den ilginç bir ‘tavsiye’ geldi.

BDDK Başkanı Bilgin, "Kredi kartı sözleşmesine el yazınızla 'aidatı ödemeyeceğim' yazın ve ödemeyin" dedi.

Milliyet gazetesinin haberine göre; Finans Derneği'nin Ankara'daki yemeğinde konuşan Bilgin, şunları söyledi:

"Cuma günü benzin almak için girdiğim istasyonda pompacı, kredi kartı aidatını ödemediğini söyledi.

'Nasıl ödemiyorsun' diye sorduğumda, 'Sözleşme geldiğinde arkasına aidatı ödemeyeceğim diye not düşüp öyle imzaladım' dedi. Bu kadar basit. Bankacı kredi kartı için geldiğinde bu notu ekleme şartı koyun. İzin vermiyorsa başka bankaya gidersiniz."

Yargıtay kredi kartlarından alınan ücretin yasal olmadığı yönünde bir karar almıştı. Bankalar Birliği ise tüketicinin altında imzası bulunan sözleşmelere istinaden ücretlerin tahsil edildiğine dikkat çekerek, 'yasal bir işlem yapıyoruz' demişti.

Bu açıklamayı tüketici derneklerinin 'tepki olarak kart kullanmayın' çağrısı izlemişti. Bilgin, "Gelişmeleri biz de yakından izliyoruz" diye konuştu. Cnbc-e'nin haberine göre Bilgin, bugünlerde en acil konulardan birinin de uzun, en az 2 - 3 yıl vadeli finansman ve kaynak bulma sorunu olduğunu söyledi.

Bilgin, "Bu konuda vergisel veya bize özel diğer avantajlar olabilir. Acil bir şeyler yapmak lazım" diye ekledi. Sektör rakamlarına da değinen Bilgin, bankacılık sektörünün 2012 Ocak'ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18'lik kar artışı ile ilgili, "Bankalarımızın faiz marjlarında bir iyileşme oldu. Temel sebebi budur" diye konuştu.


Üye Olan Herkese 30 TL ve Üzeri Siparişlerinde Kullanabilecekleri 5 TL Hediye !!!

Yorum Yap Yorumlar (6)
  • Nurettin POLAT ( 9 yorum ) Egri oturalım düzgün konuşalım.Tevfik Bilgin BDDK başkanı olmasaydı bankacılar sözleşmeye o şerhi koydurttururlarmıydı?Milleti bu şekilde yanlış yönlendireceklerine yasal yollar bularak soruna çözüm getirsinler, milletle dalga geçmesinler.26.03.2012 12:25
  • erhan Gür ( 266 yorum ) Kendini koruyan koruyor zaten ama normal vatandaşın hakkını korumak için BDDK başkanı bir pompacının taktiğini söyleyeceğine bu konuda kesin tedbir alsınlar bu resmen soygun benim paramla para kazananlara birde kart aidatı ödememeliyim24.03.2012 12:07
  • Asi Kahraman ( 688 yorum ) Bazı bankalar müşteriyi soymak için akla gelmeyen oyunlara başvuruyor. Bir banka vadesiz mevduatınızdaki otomatik fon alımını durdurarak paranızı bedavadan kullanıyor müşterinin haberi bile olmuyor24.03.2012 11:57