X
17 Nisan 2014 Perşembe 03:52 İSTANBUL 17°C / 17°C
Getir
Gazetevatan.com » Dünya » Küçük kızları zorla evlendiriyorlar!

Küçük kızları zorla evlendiriyorlar!

Küçük kızları zorla evlendiriyorlar!

İngiliz gazetesi yaptığı haberde, Mısır'da yaşanan büyük rezaleti gözler önüne serdi


İngiliz Independent on Sunday gazetesi, bugün yayınladığı “‘Yaz gelinleri’ skandalı” başlıklı haberde, yaz evlilikleri olarak adlandırılan bu birlikteliklerin, yasal bağlayıcılığı bulunmadığına da yer veriyor.

Yani tatili biten yabacı damatlar ülkelerinde döndüklerinde evlilikleri bitiyor.

Gazetenin ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yakın zamanda insan ticareti üzerine yayınladığı bir rapora dayandırılan habere göre evlilikler, bir aracının komisyon karşılığında kız çocuğu olan fakir ailelerle, genellikle Suudi Arabistan’dan gelen zengin adamları bir araya getirmesiyle düzenleniyor.

Independent on Sunday haberde “Yabancı ‘kocalar’ aileye para ve çeyiz niyetine hediyeler veriyor” diyor.

Haberin ayrıntılarında ‘gelin fiyatı’ 320 ile 3200 sterlin (Türk Lirası ile 900 ile 9000) arasında değiştiği söyleniyor.

Raporda, aralarında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’in de olduğu Körfez’den zengin adamların, Mısır’a 18 yaşın altında kız çocukları dâhil olmak üzere Mısırlı kadınlarla “geçici evlilikler” ya da “yaz evlilikleri” yapmak üzere geldikleri ortaya konuyor.

Gazete “Rapor, geçici olarak evlendirilen kız çocuklarının “kocalarına” hem seks hem de diğer ihtiyaçları konusunda hizmeti etmek zorunda olduğunu gösterdi” diye yazıyor.

Habere göre Mısır, insan ticareti ile mücadele için, aralarında 10 yaştan fazla olan yabancılarla evlenmeyi de yasaklayan bazı kanunlar tasarladı.

Ancak kızların doğum sertifikalarında yaşlarını büyütmek gibi yöntemler kullanılarak kanunun etrafından dolaşılabiliyor. (BBC Türkçe)


Üye Olan Herkese 30 TL ve Üzeri Siparişlerinde Kullanabilecekleri 5 TL Hediye !!!

Yorum Yap Yorumlar (15)
  • kasım  usta ( 23 yorum ) çagla sümer kardeşimede şunu hatırlatırım aslını inkar eden haramzadedir bu türlü aslını inkar eder gimi sözler hazreti peygambere yakıştırmak kelimenin en hafifi ile cahilliktir...17.07.2012 00:34
  • kasım  usta ( 23 yorum ) mısırdaki rezillik diye vasıfladırılan uygulama yüzyılladan beri MUTE nikahı adı altında yapıldıgını biliyoruz yanlışlıgı dogrulugunu açıklayıp dogruları söylemek islam alimlerinin işi yoksa yorum yazan vatandaşların kendi kısıtlı bilgileri ile infial yaratıyorlar işi ehline sormalı mısırda degerli islam alimleride var17.07.2012 00:31
  • aga fethi ( 291 yorum ) Arap baharı yapıldıya Mısırda bahar dedikleri demekki buymuş bizim hükümette ön ayak oluyor bu arap baharına.Boşuna bizlerede 3-5 çocuk yapın denmiyor bu işlerde kullanılacak besbelli.17.07.2012 00:15